(06-12-2014) Szkolenie dla opiekunów osób przewlekle chorych


1. Pielęgnacja osób przewlekle chorych - pozycje ułożeniowe
2. Towarzyszenie w chorobie. Psychiczna higiena opiekuna w opiece nad chorym

6 grudnia 2014 roku o godz. 10:00 w Sali Modrzewiowej DCCHP we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 105 odbyło się szkolenie w ramach projektu finansowanego ze środków funduszy norweskich i EOG pt. „JESTEŚMY DLA WAS-Kompleksowa opieka w domu chorego” realizowany przez Ekumeniczną Stację Opieki. W szkoleniu wzięło udział 17 osób, członkowie rodzin i przedstawiciele instytucji zajmujących się opieką nad osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi. Spotkanie z rehabilitantem dotyczyło prawidłowego, wygodnego ułożenia, zabezpieczenia przed przykurczami oraz bezpiecznego przemieszczania i zmiany pozycji ciała chorego leżącego w różnych stadiach zaawansowania chorób. Opiekunowie chętnie i z zaangażowaniem ćwiczyli pokazywane techniki korzystając z pomocy i instruktażu fizjoterapeuty.

Drugą część szkolenia poprowadził psycholog, który omówił na czym polega towarzyszenie w chorobie przewlekłej. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudził problem psychicznej higieny opiekuna w opiece nad chorym. Wiele osób zgłaszało problem z radzeniem sobie z własnymi emocjami. Na konkretnych przykładach omawiano problemy i sposoby radzenia sobie z nimi przy wsparciu fachowym psychologa oraz drobne upominki za zaangażowanie i aktywność Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali komplet materiałów pomocnych w opiece nad chorym w domu.

Dziękujemy uczestnikom za bardzo dużą aktywność i zaangażowanie podczas zajęć. Zapraszamy na następne spotkania które poprowadzą pielęgniarki.


kierownik projektu:

mgr Małgorzata Ostrowska
e-mail: ekumeniczna@op.pl

Biuro projektu:

Ekumeniczna Stacja Opieki
adres: ul. Wysoka 4 53-512 Wrocław

więcej..
więcej..
więcej..