(14-12-2014) Szkolenie dla personelu medycznego opiekującego się osobami przewlekle chorymi


1. Pielęgnacja osób przewlekle chorych - pozycje ułożeniowe
2. Metody komunikacji z pacjentem i jego opiekunami, radzenie sobie z własnymi emocjami w relacji pielęgniarka - pacjent

14 grudnia 2014 roku o godz. 10:00 w Sali Modrzewiowej DCCHP we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 105 odbyło się szkolenie w ramach projektu finansowanego ze środków funduszy norweskich i EOG pt. „JESTEŚMY DLA WAS-Kompleksowa opieka w domu chorego” realizowanego przez Ekumeniczną Stację Opieki. W szkoleniu wzięło udział 17 osób - przedstawiciele instytucji zajmujących się opieką nad osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi, w większości pielęgniarki.

Spotkanie z fizjoterapeutą dotyczyło prawidłowego, wygodnego ułożenia, zabezpieczenia przed przykurczami oraz bezpiecznego przemieszczania i zmiany pozycji ciała chorego leżącego, w różnych stadiach zaawansowania chorób. Uczestnicy poznawali i z zaangażowaniem ćwiczyli nowe sposoby i techniki korzystając z pomocy i instruktażu fizjoterapeuty. Szczególne zainteresowanie budziły techniki zapewniające bezpieczeństwo osobom zajmującym się chorymi, a wymagające znacznego wysiłku fizycznego.

Drugą część szkolenia poprowadził psycholog. Na konkretnych przykładach, podawanych przez uczestników szkolenia omawiano problemy i sposoby radzenia sobie z różnymi sytuacjami, w relacjach personel-pacjent przy wsparciu fachowym psychologa.

Dziękujemy uczestnikom za bardzo dużą aktywność i zaangażowanie podczas zajęć. Zapraszamy na następne spotkania, uzupełniające wiedzę na temat opieki nad przewlekle chorymi, zgodnie z propozycjami uczestników szkolenia przekazanymi w ankiecie ewaluacyjnej.


kierownik projektu:

mgr Małgorzata Ostrowska
e-mail: ekumeniczna@op.pl

Biuro projektu:

Ekumeniczna Stacja Opieki
adres: ul. Wysoka 4 53-512 Wrocław

więcej..
więcej..
więcej..