Szkolenie dla opiekunów osób przewlekle chorych 23.05.2015


Opieka nad osobami przewlekle chorymi w domu-jak sobie radzić w trudnej roli opiekuna

23 maja 2015 roku o godz. 10:00 w Sali Modrzewiowej DCCHP we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 105 odbyło się kolejne szkolenie w ramach projektu finansowanego ze środków funduszy norweskich i EOG pt. „JESTEŚMY DLA WAS-Kompleksowa opieka w domu chorego” realizowanego przez Ekumeniczną Stację Opieki. W szkoleniu wzięło udział 17 osób, zajmujących się opieką nad osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi w domu.

Szkolenie przeprowadziła pielęgniarka z długoletnim doświadczeniem w pracy z chorymi starszymi i niesamodzielnymi.

Mając na uwadze dotychczasowe doświadczenie uczestników w opiece nad przewlekle chorym omawiano kluczowe sprawy dotyczące opieki domowej, trudne do zaakceptowania zachowania chorego, specyfikę komunikacji z chorym, towarzyszenie w umieraniu. Opiekunom przekazane zostały też wskazówki dotyczące tego jak zadbać o siebie i gdzie szukać pomocy i wsparcia w opiece nad chorym.

Szczególnie zainteresowane poruszanymi problemami były osoby zaskoczone nagłą chorobą i niepełnosprawnością członka rodziny, dotychczas nie wymagającego szczególnej opieki osób trzecich. W czasie prezentacji i pokazu aktywnie włączali się w ćwiczenia, w związku z czym szkolenie zostało przedłużone w czasie, a część osób prosiła o kolejne spotkania.
kierownik projektu:

mgr Małgorzata Ostrowska
e-mail: ekumeniczna@op.pl

Biuro projektu:

Ekumeniczna Stacja Opieki
adres: ul. Wysoka 4 53-512 Wrocław

więcej..
więcej..
więcej..